نحوه تسلط بر کلمات زبان انگلیسی

قراره یاد بگیریم که چطوری کلمات رو یاد بگیریم.

قبلاً اینجا توضیح دادیم که چرا یادگیری بعضی از کلمات که رایج‌تر هستند اولویت بالاتری دارد و به طور خلاصه، به مراحل یادگیری این کلمات اشاره کردیم. در اینجا درباره‌ی نحوه‌ی تسلط بر کلمات بیشتر توضیح می‌دهیم:

  1. یادگیری معنیِ کلمه با خواندن تعریفِ آن و دیدن ِ آن در یک جمله‌ی نمونه

در لیستی از کلمات که در اختیار شما قرار می‌گیرد، علاوه بر خود کلمات، تعریف و توضیح انگلیسی آنها هم ارائه شده است تا از طریق ِ خواندن آن، بدون زبان واسط (فارسی)، معنی کلمات را یاد بگیرید. تنها در صورتی به ترجمه‌ی فارسی کلمات رجوع ‌کنیم که از طریقِ تعریفِ انگلیسی کلمات، معنی آنها را متوجه نشویم.

دلیل اصرار ما بر اینکه تا جای ممکن از ترجمه‌ی فارسی کلمات استفاده نکنیم این است که استفاده از ترجمه فارسی برای یادگیری کلمات، مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می‌کند. برای مثال نمی‌توانیم کتاب‌ها را سریع بخوانیم یا روان صحبت کنیم. ذهنمان دو زبانه می‌شود و درنتیجه به جای آنکه اتوماتیک و سریع، معنی یک کلمه را بفهمد، به‌ صورت کند و آگاهانه ابتدا کلمات را یک بار به فارسی ترجمه می‌کند و بعد استفاده می‌کند. در یک نوشته‌ی جداگانه این موضوع را بیشتر توضیح داده‌ایم (چرا از ترجمه نباید استفاده کنیم؟).

علاوه بر خواندن معنی کلمات، چند جمله‌ی نمونه یا عبارت را هم که در فایل‌ها قرار داده‌‌ایم، می‌خوانیم تا معنی کلمه مورد نظر را در جمله متوجه شویم.

به جز یادگیریِ تعریف یا معنی کلمه و دیدن آن در چند جمله‌ی نمونه، اگر با تلفظ درست آن هم آشنا شویم، آن کلمه را بهتر یاد می‌گیریم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم، فونتیک کلمات را هم که داخل فایل ارسالی وجود دارد، بخوانید یا از یک دیکشنری آنلاین، تلفظ آن‌ را گوش دهید.

۲- به خاطر سپاری معنی کلمه با فلش‌کارت

بهترین راه برای فراموش نکردن کلمات و اطلاعاتی که آن را یادگرفته‌ایم، استفاده از فلش‌کارت است. بنابراین بهتر است برای این کلمات فلش کارت‌هایی بسازیم که حاوی معنی و تعریف، تلفظ و عکس هستند.

این فلش‌کارت‌ها می‌توانند کاغذی باشند یا به کمک یک نرم افزار داخل گوشی و کامپیوتر ساخته شوند. پیشنهاد ما برنامه انکی است.

برای یادگیری نحوه ساخت فلش کارت برای کلمات جدید به کمک برنامه انکی می‌توانید از نوشته زیر استفاده کنید:

ساخت فلش کارت برای کلمات جدید در انکی

پس از ساختن فلش کارت، باید مرور آنها را شروع کنیم و تا زمانیکه وارد حافظه بلندمدت‌مان می‌شود، آن را ادامه دهیم.

۳- مواجهه با کلمات جدید در عمل و به کار بردن آنها

تا اینجا کلمات را یاد گرفتیم و به خاطر سپردیم. اما گام سوم، استفاده از کلمات و به کاربردن آن‌ها یا فهمیدن معنی آنها در دنیای واقعی است. مثلاً باید بتوانیم، با استفاده از کلماتی که یاد گرفته‌ایم، جملاتی را بنویسیم یا صحبت کنیم. یا در کتابی که می‌خوانیم، پادکستی که گوش می‌کنیم یا فیلمی که تماشا می‌کنیم، وقتی با کلماتی که یاد گرفته‌ایم مواجه شدیم، باید معنی آن کلمات را متوجه شویم.

بنابراین موازی با یادگیری کلمات و مرور آن‌ها با استفاده از فلش‌کارت‌ها، باید فعالیت‌های دیگری را انجام بدهیم تا این کلمات را در عمل ببینیم و به کارببریم. مثلاً کتاب های ساده در سطح خودمان بخوانیم، پادکست گوش بدهیم و فیلم و دوره نگاه کنیم یا جملات ساده ای در سطح الآن خودمان بسازیم (به صورت مکالمه یا نوشتن).

طبق تحقیقات علمی، برای تسلط بر یک کلمه ۵ تا ۱۵ بار باید هر کلمه یا نکته جدید را در یک کتاب، فیلم یا جایی خارج از فضای یادگیری زبان، ببینیم.

در آینده تمرین‌هایی را برای به کاربردن کلمات در اختیارتان می‌گذاریم و نحوه انجام دقیق این کار را توضیح می‌دهیم.