نحوه تسلط بر کلمات زبان انگلیسی

قبلاً لیست کلماتی که باید از سطح 0 تا 100 یاد بگیریم را در اختیارتان گذاشتیم. حالا می‌خواهیم اینها را به روش درست یاد بگیریم. برای اینکار باید چند اصل علمی زیر را رعایت کنیم:

1- فهمیدن معنی کلمه با خواندن تعریف و نمونه جمله

ما در کنار این کلمات، تعریف و توضیح آن را هم آورده ایم. بنابراین با خواندن آن، متوجه معنی کلمه خواهید شد. اما ممکن است معنی آن را هم نفهمید. در این صورت ناچاریم ترجمه آن را نگاه کنیم. اما به طور کلی تا مجبور نباشیم این کار را انجام نمی دهیم چون استفاده از ترجمه فارسی برای یادگیری کلمات، مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می‌کند برای مثال سریع و روان نمی توانیم کتاب بخوانیم یا صحبت کنیم یا ذهن مان دو زبانه می شود و در نتیجه به جای آنکه اتوماتیک و سریع معنی یک کلمه را بفهمد، به صورت کند و آگاهانه کلمه را به فارسی ترجمه می کند (نوشته کاملتر: چرا نباید از ترجمه استفاده کنیم).

علاوه بر خواندن معنی، چند نمونه جمله یا عبارت را هم می خوانیم تا معنی آن را در جمله متوجه شویم. برای هر کلمه، چند نمونه جمله را در فایلها قرار داده ایم.

به جز معنی و جمله، تلفظ را هم اگر یاد بگیریم، آن کلمه را بهتر یاد می‌گیریم بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌توانید فونتیک آن را هم که داخل فایل وجود دارد بخوانید یا از یک دیکشنری آنلاین، تلفظ آن را گوش دهید.

2- به خاطر سپاری معنی کلمه با فلش‌کارت

بهترین راه برای فراموش نکردن کلمات و اطلاعاتی که آن را فهمیده ایم استفاده از فلش‌کارت است. بنابراین بهتر است برای این کلمات فلش کارتهایی بسازیم که حاوی معنی و تعریف، تلفظ و عکس هستند.

این فلش کارتها می توانند کاغذی باشند یا به کمک یک نرم افزار داخل گوشی و کامپیوتر ساخته شوند. پیشنهاد ما برنامه انکی است.

برای یادگیری نحوه ساخت فلش کارت برای کلمات جدید به کمک برنامه انکی می‌توانید از نوشته زیر استفاده کنید:

ساخت فلش کارت برای کلمات جدید در انکی

پس از ساختن فلش کارت، باید مرور آنها را شروع کنیم و تا زمانیکه وارد حافظه بلندمدت‌مان می‌شود، آن را ادامه دهیم.

3- مواجهه با کلمات جدید در عمل و به کار بردن آنها

تا اینجا کلمات را فهمیدیم و به خاطر سپردیم. اما گام سوم این است که اینها را به کار ببریم.

منظور از به کار بردن این است که آنها را در جملات مان استفاده کنیم یا آن ها را در کتاب و فیلم و دوره (یا هر محتوای متنی و صوتی دیگری) ببینیم. تنها در این صورت است که می توانیم ادعا کنیم این کلمات را واقعاً بلد هستیم.

بنابراین موازی با یادگیری کلمات باید چنین فعالیتهایی را انجام بدهیم تا این کلمات را در عمل ببینیم و به کار ببریم: کتاب های ساده در سطح خودمان بخوانیم، پادکست گوش بدیم و فیلم و دوره نگاه کنیم یا جملات ساده ای در سطح الان خودمان بسازیم (به صورت مکالمه یا نوشتن).

طبق تحقیقات علمی، برای تسلط بر یک کلمه 5 تا 15 بار باید هر کلمه یا نکته جدید را در یک کتاب، فیلم یا جایی خارج از فضای یادگیری زبان ببینیم.

در آینده تمرینهایی را برای به کاربردن کلمات در اختیارتان میگذاریم و نحوه انجام دقیق این کار را توضیح می‌دهیم.