دستورالعمل
تسلط واقعی بر مهمترین کلمات انگلیسی

(حتی اگر وقت کمی دارید)

طبق جواب‌های خودتان به سوالاتی که در مراحل قبل از شما پرسیده شد، شما بزرگترین مشکل خودتان را بلد نبودن کلمات کافی می‌دانید. برای حل کردن چالش کلمات، باید به جواب دو سوال فکر کنیم:

سوال اول: از بین هزاران کلمه‌ی انگلیسی، کدام کلمات را، اول یاد بگیریم و یادگیری کدام کلمات را به زمان دیگری موکول کنیم؟

سوال دوم: این کلمات را چطور یاد بگیریم که به راحتی فراموش نشوند و در زمانی که به آنها نیاز داریم، آنها را به راحتی به خاطر بیاوریم؟

در ادامه پاسخ هر دو سوال را بررسی می‌کنیم.

۱- اول کدام کلمات را باید یاد بگیریم؟

بعضی از منابع، تعداد کلمات زبان انگلیسی را تا ۱ میلیون کلمه گزارش کرده‌اند. این عدد، چند برابر مجموعه عظیم دیکشنری۲۰ جلدی آکسفورد است.

اگر فرضاً بخواهیم روزی ۱۰۰ کلمه از این یک میلیون کلمه را یاد بگیریم، به حدود ۳۰ سال زمان نیاز داریم. اما ما خوشبختانه، فقط نیاز داریم که تعداد کمی از  این کلمات ، یعنی کلماتی که رایج‌تر و پرکاربردتر هستند را یاد بگیریم.

یادگیری ۸۰ درصد کلمات یک کتاب و فیلم در ۳ هفته

به لطف تکنولوژی و پیشرفت‌هایی که در حوزه‌هایی از جمله داده‌کاوی شکل گرفته است، زبان‌شناسان موفق شده ‌اند که به کمک تحلیل‌های کامپیوتری، میلیاردها کلمه (شامل ده ها هزار کتاب، هزاران فیلم و برنامه‌های تلویزیونی و …) را بررسی کنند و کلماتی که پرکاربرد‌تر هستند را مشخص کنند.

برای مثال، امروزه ما با استفاده از این تحقیقات می‌دانیم که پرتکرارترین کلمه انگلیسی، یعنی the، حدود ۷% از تمام متن‌های انگلیسی (مانند ویکی پدیا یا کتاب‌ها) و گفتارها (مانند سریال یا برنامه تلویزیونی) را پوشش می دهد. یعنی از هر صد کلمه، ۷ مورد آنها the هستند.

یا مثلاً با دانستن ده کلمه زیر، حدود یک چهارم (۲۳%) کلمات متون انگلیسی را خواهیم فهمید:

اگر فرضاً بخواهیم روزی ۱۰۰ کلمه را یاد بگیریم حدود ۳۰ سال طول می کشد تا تمام کلمات این دیکشنری را یاد بگیریم.

اما خوشبختانه تعداد کمی از کلمات، بسیار رایج و پرکاربردتر هستند.

به کمک تحلیلهای کامپیوتری روی میلیاردها کلمه (شامل ده ها هزار کتاب، هزاران فیلم و برنامه‌های تلویزیونی و …) می‌دانیم چه کلماتی پرکاربردتر هستند.

the
be
and
of
a
in
to
have
to
it

 به همین ترتیب، اگر ۱۰۰ کلمه پرکابرد اول را یاد بگیریم، از هر ۲ کلمه ۱ کلمه را خواهیم فهمید (یعنی ۵۰%) و با دانستن ۱۰۰۰ کلمه اول زبان انگلیسی، سه چهارم کلمات (۷۳%) یک کتاب یا فیلم را بلد خواهیم بود. پس کسی که ۱۰۰۰ کلمه پرتکرار انگلیسی را بلد باشد، از هر ۱۰۰ کلمه، حدوداً ۷۳ کلمه را متوجه می‌شود. یعنی از هر ۴ کلمه، ۳ مورد را خواهیم فهمید.

اگر بخواهیم از هر ۵ کلمه، ۴ تای آنها را بلد باشیم (یعنی سطح پوشش ۸۰%)، فقط کافیست ۲۰۰۰ کلمه اول از کلمات پرکاربرد انگلیسی را یاد بگیریم.

برای اینکه معنی توضیحات بالا برای شما واضح‌تر باشد، به شکل زیر نگاه کنید. در این تصویرکه صفحه ۲۵ رمان معروف گتسبی بزرگ است، کلماتی که جز این ۲۰۰۰ کلمه هستند را با رنگ زرد، هایلایت کرده‌ایم.می‌بینید که بخش زیادی از صفحه، کلماتی هستند که جزء این ۲۰۰۰ کلمه‌اند.

 

 اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر باشیم، باید بگوییم که ۹۶% از ۵۰ هزار کلمه رمان Great Gatsby یا گتسبی بزرگ، با این کلمات پرکاربرد نوشته شده است. این یعنی در هر صفحه کتاب، به طور متوسط ۵ کلمه جدید از این گروه کلمات را خواهیم دید.

پس با دانستن و یادگرفتن این کلمات می‌توانیم ۹۶% کلمات یک رمان قطور انگلیسی را متوجه بشویم. البته این به معنی توانایی خواندن روان آن نیست.

سطح پوشش این ۲۰۰۰ کلمه برای یک رمان را دیدیم. اما بیاید چند مثال دیگر را بررسی کنیم تا ببینم که با دانستن ۲۰۰۰ کلمه اول پرکاربرد زبان انگلیسی، چند درصد از یک کتاب، سخنرانی یا … را متوجه می‌شویم. لطفاً به مثال‌های زیر توجه کنید:

ناممجموع کلماتدرصد پوشش
برنامه تلویزیونی Dr House۸۵۵ هزار۹۷%
سخنرانی های رئیس جمهورهای آمریکا۱.۱ میلیون۹۶%
لیست کامل کلمات Corpus  دانشگاه براونیک میلیون۸۴%
لیست پایه کلمات آکادمیکدو میلیون۸۷%
کلمات ویکی پدیا۱.۳ میلیون۸۲%
برنامه های talk show آمریکا۸۶۸ هزار۹۱%
کلمات متون تجاری پروژه BNC۲.۲ میلیون۸۶.۵ %
کلمات متون حقوقی پروژه BNC۲.۲ میلیون۸۸%
نمونه کلمات مرجع COCA۱.۷ میلیون۸۴%
نمونه کلمات شفاهی COCA۳۹۰ هزار۹۶%

پس نتیجه‌ مهمی که می توانیم بگیریم، این است که نیازی به دانستن تعداد زیادی کلمه نیست. به جای خواندن منابع و کتاب‌های متعدد بهتر است اول رایج‌ترین کلمات (مثلاً ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰) را به خوبی یاد بگیریم، بعد روی انجام تمرینات و مهارت استفاده از این کلمات و افزایش تسلط کار کنیم.

در این شرایطی که اکثر ما وقت کمی داریم و سرمان شلوغ است، توجه به موضوعی که تا اینجا توضیح دادیم، اهمیت زیادی دارد، چرا که با تمرکز روی کلمات رایج که الویت بالاتری دارند، خروجی بهتری خواهیم داشت.

جالب است بدانید که خواندن ۱۰۰۰ کلمه اول فقط به حدود ۲۰ ساعت زمان نیاز دارد، یعنی کمتر از یک شبانه روز. اگر روزی ۵۰ کلمه بخوانیم، روزانه نیم ساعت زمان نیاز داریم تا در ۲۰ روز این کلمات را تمام کنیم.

ما در ترم اول از دوره جامع فلوئنت، در دو هفته‌ی اول،  روی ۱۰۰۰ کلمه‌ و عبارت رایجی کار می‌کنیم که یک کودک ۵-۶ ساله آمریکایی بلد است. کلماتی مانند waiter و between و عبارتی مانند Would you like …

پس از اینکه از سطح مبتدی و متوسط فراتر رفتیم، می‌توانیم سراغ کلمات بعدی برویم. به این ترتیب پله پله دایره کلمات و واژگان خود را افزایش می‌دهیم اما با ترتیب درست و بر اساس میزان اهمیت. درست شبیه ساختمانی که روی فونداسیون مناسبی ساخته شود.

اما سوال بعدی این است که این کلمات را چگونه یاد بگیریم که فراموش نکنیم؟ حفظ کردن ترجمه‌ی کلمات یکی از دلایل شکست ما در به خاطر سپاری آنها و عدم فراموشی است. پس چه کار کنیم؟

۲- چگونه پرکاربردترین کلمات انگلیسی را در ۱۰۰ ساعت واقعاً یاد بگیرم؟

برای یادگیری عمیق کلمات انگلیسی لازم است که ۷ اقدام مهم زیر را انجام دهیم:

  1. باید معنی و تعریف کلمه را، همراه با یک جمله‌ی نمونه بخوانیم و برای این کار، از زبان واسط و ترجمه‌ی فارسی، بجز در مواقعی که ضروری است، استفاده نکنیم.
  2. باید تلفظ درست آن کلمه را با دقت بشنویم و آن را به درستی تلفظ کنیم.
  3. از روش درستی برای مرور کلمات استفاده کنیم. (استفاده از ابزارهای تکولوژیک مبتنی بر تکنیک Spaced repetition )
  4. برای آنکه بتوانیم کلماتی که یاد می‌گیریم را در عمل استفاده کنیم، باید جمله‌سازی با استفاده از این کلمات را هم به روش درستی تمرین کنیم.
  5. باید بارها با این کلمات در فضای واقعی مانند کتاب، فیلم و سایت مواجه شویم. ( ۵ تا ۱۵ بار مواجهه برای تسلط واقعی)
  6. باید نوشتن جملات یا صحبت کردن با استفاده از این کلمات را تمرین کنیم.
  7. و در نهایت باید با انجام تمرین‌های ویژه، روی افزایش تسلط – یعنی ناخوداگاه کردن مهارت‌های خواندن و نوشتن و افزایش سرعت آن‌ها- کار کنیم.

برای انجام دو مرحله‌ی اول از این هفت مرحله، برای هزار کلمه‌ی اول رایج زبان انگلیسی، فقط به ۲۰ ساعت زمان نیاز داریم. همانطور که گفتیم، این گروه کلمات،۸۰% متون و گفتار زبان انگیسی را پوشش می‌دهند. برای این کار از فلش‌کارت‌هایی که برای این منظور طراحی شده است، استفاده خواهیم کرد.

 بقیه مراحل به حدود ۸۰ ساعت زمان نیاز دارد که البته بسته به سطح شما و بقیه فاکتورها ممکن است، این زمان کمتر یا بیشتر شود.

برای سایر کلمات غیر مهم و کم کاربرد، از روش‌های سریعتری مانند ترجمه، حدس زدن معنی و … استفاده می‌کنیم.

استراتژی و تکنیک اجرای این مراحل را در آینده به شما آموزش خواهیم داد و منابع و ابزار لازم، از جمله لیست کلمات پرکاربرد و فلش‌کارتها را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

icon About

وبینار برنامه‌ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در یک سال

یادگیری ۹۰۰۰ کلمه و ۸۰۰ نکته گرامری ضروری تا سطح پیشرفته در یک سال

اطلاعات مربوط به وبینار:

در این وبینار ۱-۲ ساعته، برنامه ۱۲ ماه‌ای به شما خواهیم داد تا بتوانید با روزی ۱-۲ ساعت بتوانید تمام کلمات و گرامر لازم برای رسیدن به سطح پیشرفته را به درستی یاد بگیرید.