چهار اصل یادگیری زبان در روش Fluent Forever

اولین سوالی که ممکن است برای هرکسی در مواجهه با این روش یادگیری زبان پیش بیاید این است که تفاوت این روش با روشهای متعدد دیگر یادگیری زبان چیست؟ به عبارتی اصول پایه‌ای این رویکرد کدام‌ها هستند؟

چهار اصل اساسی یادگیری زبان به روش “تسلط دائمی”

طبیعی است اولین سوالاتی که در مواجهه با یک روش دیگر یادگیری زبان برای هر کدام از ما پیش می‌آید، سوالات مشخصی هستند: مزیت این روش یادگیری زبان نسبت به روش‌های متعدد دیگر، موسسات و کلاس‌های زبان، محصولات و CD های آموزشی و کتابهای دیگر چیست؟

اساس و پایه یادگیری زبان به روش “تسلط دائمی”، بر چهار اصل زیر استوار است و تمام تکنیک‌ها و ابزارهایی که استفاده می‌کنیم، به نوعی با یکی از این اصول مرتبط هستند:

۱- شروع با تلفظ

چرا باید یادگیری زبان را حتی قبل از یاد گرفتن ساده‌ترین کلمات، با تلفظ و کار با روی صداهای زبان انگلیسی آغاز کنیم؟

طبق نتایج پژوهش‌های علمی، به این نتیجه می‌رسیم که قبل از یادگیری کلمات، باید بتوانیم صداهایی را که برای ما ناآشنا هستند، به خوبی بشنویم و به درستی تلفظ کنیم. و خواهیم گفت که اگر از همین ابتدا روی این موضوع کار نکنیم، با چه مشکلات و موانعی بر سر راه یادگیری زبان مواجه می‌شویم.

۲- استفاده نکردن از زبان فارسی و ترجمه

استفاده از ترجمه فارسی کلمات انگلیسی، یکی از موانع اصلی یادگیری زبان است. در نوشته زیر در مورد اینکه چرا نباید از ترجمه فارسی استفاده کنیم و به جای آن چکار می‌توانیم بکنیم، صحبت می‌کنیم:

چرا نباید از ترجمه فارسی برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

۳- حل مشکل فراموشی

احتمالاً بزرگترین چالش یا حداقل یکی از چالش‌های اصلی که هنگام یادگیری یک زبان، با آن روبرو هستیم، به خاطرسپاری صدها و هزاران کلمه و قاعده گرامری است.

به همین دلیل یک روش یادگیری خوب، باید راهکارهای موثری را برای این مشکل ارائه دهد. یکی از اصول زیربنایی این روش یادگیری زبان، استفاده از تکنیکی ساده به خاطر سپاری مطالب است که بر اساس یافته‌های علمی و تجربی یک قرن اخیر ارائه شده است.

در درسنوشته زیر یاد می‌گیریم که چگونه به کمک یک برنامه کامپیوتری که بر اساس سیستم تکرار با فاصله (SRS)، بر مشکل فراموشی غلبه کنیم و مطالب و آموخته‌های جدید را با کمترین تلاش و برای زمان طولانی به حافظه بسپاریم.

معرفی برنامه انکی و لایتنر برای حل مشکل فراموشی

۴- مسیر منحصر به فرد و شخصی

هر کس هدف و نیازها و ترجیحات متفاوتی در زمینه یادگیری یک زبان دارد: شخصی ممکن است به دلیل مهاجرت مجبور باشد که سریع زبان را یاد بگیرد تا بتواند در یک کشور خارجی با دیگران تعامل برقرار کند. شخص دیگری ممکن است هدفش صرفاً خواندن کتاب‌های روانشناسی و دیدن فیلم و دوره‌های آموزشی باشد. دیگری ممکن است صرفاً بخواهد در کنکور یا یک آزمون زبان مثل تافل نمره خوبی بگیرد.

منطقی است که مسیر یادگیری زبان برای هر کدام از اینها باید متفاوت باشد. در واقع نحوه یادگیری زبان مثل لباسی است که باید به تن هر کس دوخته شود.

در این روش علی رغم ساختار کلی و مراحل ثابت، به ویژه در ابتدای مسیر، هر کس مسیر متفاوتی را طی می‌کند.

10 دیدگاه دربارهٔ «چهار اصل یادگیری زبان در روش Fluent Forever»

 1. سلام
  انکی نرم افزار خیلی جالبیه. من تقریبا یک ماهی هست ازش استفاده می کنم. قبلا از لایتنر استفاده می کردم و البته توسط فایل تقریبا پیچیده ای که تو اکسل با استفاده از توابع شرطی برای خودم ساخته بودم. یک نرم افزار لایتنر ایرانی هست تو آندروید به نام بی پانزده، که از توی کامنت هایی که براش نوشته بودن با انکی آشنا شدم. البته جستجوی در مورد انکی حتما سروکار آدم رو به این سایت میندازه.

 2. سلام جناب هیوا
  کارتون به نظر من بسیار خوبه هم بار علمی اش هم برنامه ریزی سایت و لینکهای به جا و هم گرافیک زیباش و هم نحوه جذبتون و مهمتر از همه عادت سازی برای زبان آموزتون واقعا عالیست.

  1. سلام حسین عزیز، ممنونم بابت لطفی که داشتید و مواردی که گفتید. قطعاً ابراد و مشکل زیاد هست اما تلاشمون این هست که به مرور کمترشون کنیم.
   در مورد عادت سازی هم باهاتون موافق هستم. اتفاقاً قرار هست یک سلسله درس مربوط به این موضوع بنویسیم چون نقش مهمی در موفقیت برای یادگیری زبان داره.

 3. سلام هیوا جان
  ۱.سایت انکی وب رو نگاه کردم همون چیزی رو نشون میده که برنامه انکی نشون میده.نتونستم بفهمم که چه طوری باید بفهمم که فلش کارت ها اونجا هستند یا نه.
  ایمل ام رو که داری رمز انکی وب رو هم مینویسم اگر زحمتی نبود و حوصله اش رو داشتی یه نگاهی کنی.
  [...]
  ۲.عملیات سینک آره تکمیل شد.اون چیزی که من دیدم نزدیک چهار هزار تا فلش کارت و حدود پنجاه و پنج مگابایت دانلود شد.
  ۳.بعد از نصب انکی یه پوشه تو سیستم به اسم anki درست شد.اگر منظورت همون پوشه است که هیچ یک از پوشه های collection media وbackups داخل اون پوشه وجود نداره.
  در کل به نظر خودم دیروز قبل از این که برنامه انکی رو حذف کنم با دستکاری هایی که کردم همه اطلاعات رو پاک کرده باشم.چون الان هر سه تاشون،موبایل و سیستم و سایت انکی وب،صفحه خالی نشون میدن.ممنون از راهنمایت قصد نداشتم زیاد درگیر این ماجرا شی. من آمادگی شو دارم که از اول فلش کارت ها رو بسازم.

  1. وحید من فلش کارتهات رو روی سیستم خودم سینک کردم و کامل بررسی کردم (هم انکی وب رو، هم انکی روی ویندوز رو)
   در کل پاک کردن فلش کارتها کار خیلی سخیته چون هم باید از انکی وب پاک بشن، هم از روی انکی دروید موبایل، هم ازروی انکی ویندوزی و هم ده ها بکآپی که در ویندوز نگهداری میشن پاک بشن.من اینهارو پاک کردم. ظاهراً همه اینها پاک شدن.
   تنها امید این هست که در پوشه backups خودت فایل بکآپ قبل از این تغییرات رو داشته باشی. اونطوری میشه فلش کارتهارو بازیابی کرد.
   لطفاً مسیر زیر در ویندوز رو بررسی کن:
   C:\Users\X\AppData\Roaming\Anki2
   X رو با نام کاربری ویندوزت جایگزین کن.
   بعد یک پروفایل آزمایشی از طریق File\Profiles\add بساز و داخل اون این بکآپ ها رو یکی یکی باز کن. و بررسی کن ببین کدوم یک از دسته فلش کارتهایی که بازیابی میشن، اونی هست که مدنظرته. اگه تونستی اون فایل بکآپ رو پیدا کنی، وارد پروفایل اصلیت شو و اونجا اون بکآپ رو باز کن.
   اینطوری مشکل حل میشه.

 4. سلام.
  هیوا جان برنامه انکی رو اشتباهی پاک کردم.الان تو سایت نمیتونم لینک نصب شو پیدا کنم.امکانش است که لینک نصب رو اینجا بزارید.

   1. سلام.نصب کردم و بعد سینک شدن نزدیک به چهار هزار تا فلش کارت دانلود شد.اما صفحه اول همچنان خالیه و نمیدونم اینایی که دانلود کردم کجا رفتند.میشه اینا رو برگردوند یا اینکه بایستی فلش کارتها رو از اول نصب کنم؟

    1. وحید جان،
     نه حتماً میشه اینهارو برگردوند.
     ۱- اول انکی وب رو ببین و مطمئن شو که همه فلش کارتهات اونجا هستن
     ۲- بعد مطمئن شو که عملیات سینک تکمیل میشه
     ۳- فولدر یا پوشه انکی رو در سیستمت ببین و پوشه collection media و backups رو بررسی کن و بگو که محتویاتشون چی هست.
     ۴- یک کاربر آزمایشی بساز و در پوشه backups از آخر یک به یک فایلهارو داخل اون پروفایل آزمایشی باز کن و ببین کدوم یک از اینها، آخرین وضعیت درست فلش کارتهات هست.
     اینها رو که انجام دادی اینجا توضیح بده که بتونم بهتر کمک کنم.
     به زودی مطلبی در مورد بازیابی فلش کارتها مینویسم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.