عضویت در یک جمع خصوصی از زبان آموزهایی مانند خودتان در واتساپ
(به میزبانی معلم زبان)

دوست عزیز، ممنونیم که سوالات را جواب دادید و از وضعیت خودتان گفتید. اولین ایمیل از سری “عضویت در یک جمع خصوصی از زبان آموزان”، تا نیم ساعت دیگر برایتان ارسال خواهد شد. اجازه بدهید تا زمانی که ایمیل را دریافت می‌کنید، کمی درباره مشکل تنهایی زبان خواندن صحبت کنیم.

سال قبل ما تحقیقات مفصلی را به کمک برخی از مخاطبان سایت انجام دادیم. بخشی از این تحقیق، ارسال یک پرسشنامه برای ده هزار نفر دیگر بود. تنها سوال ما این بود:

در تلاشهایی که تا الان برای یادگیری زبان انگلیسی داشته‌اید، اصلی‌ترین عامل (هم درونی، هم بیرونی) که باعث شده نتیجه دلخواه‌تون رو نگیرید چی بوده؟ مانع اصلی چی بوده؟

بر اساس این تحلیلها و بررسی‌هایی که روی صدها صفحه جواب انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که در کل سه مشکل اصلی در زمینه یادگیری زبان وجود داره.

این سه مشکل و درصد کسایی که مشکل اصلی شون این بود رو در نمودار زیر نشون داده‌ام:

1- موانع روانی و رفتاری مانند تنبلی، از دست دادن انگیزه، بی نظمی

یک دوم افراد می‌گفتند که چالش آنها خود مسئله زبان نیست، بلکه موضوعات روانی و رفتاری است. مواردی مانند اهمالکاری و تنبلی، سرد شدن و از دست دادن انگیزه، کمالگرایی، مشکل در مدیریت زمان، وسواس، اضطراب، ترس از صحبت در جمع، نداشتن اعتماد بنفس در زمینه یادگیری زبان، نگرانی از سن و شرایط و دغدغه‌های زندگی.

اینجا دو مورد از پاسخ‌های مربوط به موانع روانی و رفتاری را گذاشتیم:

– مرضیه: من همیشه دنبال روشهای مختلف بودم تا «زودتر» به نتیجه برسم اما بعد از تست هر کدوم به اون نتیجه ی خیالی خودم نمی رسیدم و دوباره دنبال یه
روش دیگر.

– دانیال: الان مرتب روش های مختلف زبان خوندن را امتحان می کنم و گرچه می‌دونم باید یک روش را انتخاب کنم و ادامه بدم، اما روشی که مناسبم باشه را
هنوز پیدا نکردم.

2- تنهایی زبان خواندن

یک چهارم افراد می‌گفتند که تنهایی زبان خواندن مانع و مشکل اصلی آنهاست. منظور از تنهایی خواندن، نداشتن پشتیبان و معلم و همچنین همکلاسی و همراه هست. یعنی:

1) نداشتن پشتیبان و کوچ دلسوز و البته سخت گیر برای پیگیری و رفع اشکالات و سوالات و همچنین حمایت در طول مسیر

2) نداشتن ارتباط با همکلاسی ها و افراد هم مسیر خود؛ چه برای تمرین چه برای حمایت و رقابت

در زیر نظر دو نفر را در این باره آوردیم:

– الهام: برای من مشکل اصلی زبان خوندن به صورت فردیه. خب در هرحالت مطالعه گروهی (ترجیحاً حضوری ) اثربخشی بیشتری خصوصا از نظر انگیزه‌بخشی و پیوستگی و نظم مطالعه داره. مسلماً وقتی میتونم توی یک گروه با دوستانم انگلیسی صحبت کنم و مدام در این موقعیت قرار بگیرم ارزش یادگیریم بیشتره.”

– حسین: در حین زبان خوندن هنوز نه پشتیبانم نه کسی از سایت و نه هیچ کس دیگه ای بهم نه زنگ زده نه دلیلش رو پرسیده و نه حتی یه پیگیری کوچیک کرده که من زندم یا مرده…

3- نداشتن روش درست و برنامه گام به گام قابل اجرا

یک پنجم پاسخ دهنده ها هم می‌گفتند که مشکل اصلی آنها عبارت است از:

1) نداشتن یک روش درست، آن هم بر اساس نیازها، هدفها، محدودیتها و شرایط واقعی هر کس باشد

2) و در نتیجه، سردرگمی بین روشها و منابع مختلف و از این شاخه به آن شاخه پریدن

برای مثال نظر الهه و محمدرضا را اینجا آوردیم:

– الهه: مشکل اصلی من تنبلی است یا اینکه انگیزه کافی نداشتم با اینکه می دانستم عامل موفقیت من در این زمینه است

– محمدرضا: من این ترس رو دارم که جلوی دیگران ناشی به نظر بیام و مسخرم کنن. به همین دلیل از تمرین کردن جلوی فرد دیگری اجتناب میکنم.

اونهایی هم که مسئله شون زبانه، بیشتر دنبال یک 3) نقشه راه و مسیر درست هستند:

راهکار و راه حل این سه مشکل

احتمالاً سوالی که به ذهنتان میرسد این است که واقعاً راهکار عملی این موانع چیست؟ یا ما که داریم در این مورد صحبت میکنیم چه راهکاری داریم.

بخش اول راهکار یادگیری زبان، داشتن یک راه درست برای یادگیری زبان است؛ یا بهتر است بگوییم داشتن نقشه راه برای طی کردن این راه.

حالا راه را بلدیم اما حتی راه درست را اگر همراه دیگران طی کنیم و از حمایت و حضور آنها استفاده کنیم احتمال رسیدن به مقصد بیشتر خواهد شد.

بنابراین بخش دوم راهکار، داشتن همراه هست: هم کوچ و همراهی که به این مسیر اشراف داشته باشد و مسئول نتیجه گرفتن ما باشد و هم هم‌کلاسی هایی که مانند ما و همزمان با ما در حال گذراندن این راه هستند.

بخش سوم این راهکار، مربوط به موانع ذهنی و روانی است. یعنی ارائه راهکار عملی برای مشکلاتی مانند اهمالکاری، مدیریت زمان و نظم شخصی.

در ایمیلی که تا دقایقی دیگر به دستتان می‌رسد، بیشتر درباره مورد دوم که چالش اصلی شماست یعنی مشکل تنهایی زبان خواندن و راهکار آن صحبت خواهیم کرد