چند کلمه انگلیسی باید بلد باشیم؟

دو سوال رایج مربوط به کلمات زبان انگلیسی این است که اولاً چند کلمه و کدام کلمات را باید بلد باشیم، دوماً این کلمات را چگونه یاد بگیریم؟
در این درس، به سوال اول می‌پردازیم و در درس بعد، سراغ سوال دوم می‌رویم.
ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که تعداد کلمات زبان انگلیسی که یک شخص مسلط بر زبان می‌داند، چقدر است؟

به عبارتی، هر کدام از ما برای آنکه بتوانیم به سطح قابل قبولی از تسلط به زبان انگلیسی برسیم، یعنی بتوانیم مثلاً کتاب بخوانیم، فیلم ببینیم، با یک آمریکایی به راحتی صحبت کنیم و … به چه تعداد کلمه انگلیسی نیاز داریم؟
اجازه بدهید اول درباره اهمیت و اولویت متفاوت کلمات برای یادگیری بیشتر صحبت کنیم بعد برگردیم و صحبت اصلی این درس را پی بگیریم:

کدام کلمات انگلیسی را اول یاد بگیریم؟

مادر از خواهرزاده مهم‌تر است!

بدیهی است که اهمیت همه کلمات یک زبان، یکسان نیست. به عنوان مثال کلمه mother (به معنی مادر) در انگلیسی، ۷۹ برابر بیشتر از niece (به معنی خواهرزاده) به کار برده می‌شود.

خوشبختانه تحقیقات بسیار گسترده‌ای به وسیله کامپیوتر و بر روی ده‌ها میلیارد کلمه شامل متن کتاب‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها، اینترنت و غیره انجام شده و آمار دقیقی از فراوانی و میزان رایج و کاربردی بودن کلمات در اختیار داریم.

با داشتن خروجی این تحقیقات، می‌دانیم اول باید کدام کلمات و چه تعداد کلمات زبان انگلیسی را بخوانیم و از خواندن بقیه کلمات صرف نظر کنیم.

به عنوان مثال با تحلیل تعداد بسیار زیادی از متون و گفتارهای انگلیسی (با حجم نیم میلیارد کلمه) مشخص شده است که اگر ۱۰۰ کلمه از ۲۵۰,۰۰۰ کلمه انگلیسی را بدانیم، نصف تمام کلمات موجود در آنها را متوجه خواهیم شد. یعنی با یادگیری ۲۴۹ هزار و نهصد کلمه دیگر هم، نصف آن کلمات را متوجه خواهیم شد. می‌توان نتیجه گیری کرد یادگیری این صد کلمه یا چند صد کلمه ( یا چند هزار کلمه اول) بسیار ضروری‌تر از بقیه کلمات است.

شاید کنجکاو باشید درصدها و اعداد بیشتری را در این رابطه بدانید. جدول زیر خروجی گسترده‌ترین تحقیقاتی است که در این زمینه انجام شده است:

جدول فراوانی و میزان کاربردی بودن کلمات انگلیسی

جدول زیر، بر اساس نتایج تحقیقات و پردازشهایی بر روی میلیاردها کلمه زبان انگلیسی انجام شده است.

تعداد کلمهسطح پوشش
(the) ۱۷.۰۰%
۱۰۲۳.۷۰%
۱۰۰۴۹.۰۰%
۱۰۰۰۷۲.۰۰%
۲۰۰۰۷۹.۷۰%
۳۰۰۰۸۴.۰۰%
۴۰۰۰۸۶.۷۰%
۵۰۰۰۸۸.۶۰%
۶۰۰۰۸۹.۹۰%
۱۲,۴۴۸۹۵.۰۰%
۴۳,۸۳۱۹۹.۰۰%
۸۶,۷۴۱۱۰۰.۰۰%

بر اساس این عددها و نتایج، می‌توانیم تصمیمات هوشمندانه‌ای بگیرید و صرفه جویی زیادی در زمان و انرژی که صرف یادگیری کلمات زبان انگلیسی می‌کنیم داشته باشیم.

طبق این جدول، اگر تنها ۱۰۰۰ کلمه را بلد باشیم، حدود سه چهارم کلمات یک متن (مثلاً یک کتاب یا سایت) یا گفتار (مثلاً سخنرانی)، برای ما آشنا خواهد بود. با ۲۰۰۰ کلمه، این عدد به ۸۰ درصد می‌رسد.

شاید بد نباشد به چند عدد مهم دیگر (طبق تحقیقات انجام شده توسط دکتر پاول نیشن) هم اشاره کنیم:

– با دانستن ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه ( و البته دانستن گرامر پایه)، از عده بسیاری از گفتگوها و کارهای روزمره برخواهیم آمد.

– متخصصین Vocabulary حدود دو تا سه هزار کلمه اول زبان انگلیسی را کلمات پرتکرار و رایج به حساب می‌آورند. تعداد کمی از این کلمات، کلماتی مانند the و a و which هستند که به آنها function words می‌گویند. اسم‌ها، افعال، صفت‌ها و قیدها (که به آنها content words می‌گویند) غالب کلمات این لیست را تشکیل می‌دهند.

– اگر بخواهیم ۹۸% کلمات یک گفتگوی غیر رسمی و دوستانه یا یک فیلم را بفهمیم، باید حدود ۶۰۰۰ کلمه بلد باشیم.

– اگر بخواهیم ۹۸% کلمات یک رمان یا روزنامه را بدانیم، لازم است ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ کلمه انگلیسی بلد باشیم.

– یک فرد بومی انگلیسی زبان، سالی حدود هزار کلمه از این کلمات را یاد می‌گیرد تا به عدد تقریباً ۲۰ هزار برسد.

متاسفانه توجه به این اصل ساده (یعنی تمرکز روی کلمات پرکاربرد و رایج بر اساس مطالعات آماری انجام شده)، نه در کلاس‌های زبان رعایت می‌شود، نه در کتاب‌های گرامر.

حتی پرفروش‌ترین کتاب گرامر نیم قرن اخیر یعنی Grammar in use و کتاب معروف مربوط به کلمات یعنی ۵۰۴ در درس اول، کلماتی مثل abroad و cone  و oath را می‌آورند که حتی جز چند هزار کلمه اول پرکاربرد زبان انگلیسی نیستند.

پس نتیجه می‌گیریم که یادگیری بعضی از کلمات اولویت و ضرورت بسیار بیشتری دارد.

بعد از گفتن این اصل مهم، حالا می‌توانیم به سوال اصلی این درس بازگردیم: کسی که مسلط بر یک زبان است، چند کلمه از کلمات آن زبان را یاد گرفته است؟

۶۲۵ کلمه انگلیسی رایج و کاربردی: قبل از گرامر و فهم جملات

تعداد قابل توجهی از این کلمات رایج، حروف اضافه هستند. به عنوان مثال از هر ۲۵ کلمه استفاده شده در زبان انگلیسی یکی از آنها the (رایج‌ترین کلمه زبان انگلیسی) است. کلمات دیگری مانند “از” و “و” در فارسی و a و be در انگلیسی جز کلمات و حروف اضافه هستند.

یک محدودیت جدی در ابتدای یادگیری زبان این است که یادگیری این حروف و کلمات اضافه در ابتدای مسیر یادگیری آن زبان سخت است چون معنای ساده و مشخصی ندارند و در جملات مختلف، در ارتباط با کلمات دیگر به شکلهای گوناگون به کار برده می شوند.

پس بهتر است یادگیری کلمات انگلیسی را با حروف و کلمات اضافه شروع نکنیم و یادگیری آنها را به زمانی موکول کنیم که به اندازه کافی اسم و فعل بلد هستیم که بتوانیم این حروف اضافه را در قالب جمله یاد بگیریم.

درس بعد: چگونه کلمات زبان انگلیسی را یاد بگیریم

اگر لیستی از کلمات رایج و پرکاربرد تهیه کنیم و حروف اضافه (مانند the) را هم فعلاً کنار بگذاریم، به یک مجموعه لغات پایه می‌رسیم که بسیار رایج هستند. لازم است کلمات پرکاربردی مانند لپتاپ، مادر و خانه در این لیست وجود داشته باشند اما باید از کلمات کم‌کاربردی مثل زردآلو، عمه و تخته‌سیاه صرف نظر کنیم.

لیست این کلمات را در درس دیگری که احتمالاً قبلاً دیده‌اید، آورده‌ایم:

 لیست 625 کلمه پرکاربرد انگلیسی

با درنظر گرفتن توضیحاتی که تاکنون داده شد، یک لیست ۶۲۵ کلمه‌ای از کلمات پایه داریم که اساس و پایه زبان انگلیسی هستند. یادگیری این کلمات پرکاربرد، ساده است چون به آسانی قابل تجسم و تبدیل شدن به عکس هستند (مانند سیب یا مادر).

۲۰۰۰ لغت رایج و کاربردی زبان انگلیسی: بعد از گرامر و فهم جملات

بعد از یادگیری ۶۲۵ کلمه پایه و آشنایی با اصول گرامر و جمله‌سازی آشنا به سراغ لیست ۲۰۰۰ کلمه‌ای از پرکاربردین کلمات انگلیسی می‌رویم و آنها را به روشی علمی و خاص، به کمک فلش‌کارت و در قالب جمله یاد می‌گیریم.

این لیست را در درس دیگری به صورت جداگانه آورده‌ایم و درباره یادگیری آن کلمات صحبت کرده‌ایم:

یادگیری دو هزار کلمه پرکاربرد زبان انگلیسی

۵۰۰۰ کلمه رایج و کاربردی زبان انگلیسی

پیشنهاد ما این است که بعد از آنکه حدود دو سه هزار کلمه، دایره کلمات خود را به کمک دریافت ورودی (مثلاً با خواندن کتاب یا شنیدن پادکست و دیدن سریال)  افزایش دهیم. به همین دلیل ما توصیه نمی‌کنیم که سراغ لیست هایی مانند چهار هزار یا پنج هزار کلمه رایج زبان انگلیسی بروید.

با این حال یک صفحه ویژه داریم که در آن لیست ۵۰۰۰ کلمه رایج انگلیسی را با اطلاعات کامل و امکان سرچ آورده‌ایم. برای مثال، اگر بخواهیم دانیم کلمه‌ای، جز این لیست هست یا نه، یا کلمه ۴۵۴۰ م زبان انگلیسی کدام است و مواردی از این قبیل، از این صفحه استفاده می‌کنیم:

پنج هزار کلمه رایج و کاربردی زبان انگلیسی

تعداد کلمات زبان انگلیسی موردنیاز برای تسلط کامل: دوازده هزار کلمه 

طبق جدولی که در ابتدای این درس داشتیم، هدف نهایی ما برای تسلط بر یک زبان، ۱۲ هزار لغت با سطح پوشش ۹۵ درصد است. با این تعداد لغت می‌توانیم تمام مطالب مربوط به کتابها، فیلمها، تلویزیون و مکالمات روزمره زبان انگلیسی را متوجه شویم. اما اینکه این دوازده هزار کلمه را چگونه باید یاد بگیریم، فراتر از حوصله این درس است و در آینده به آن پرداخته می‌شود. بماند که یادگیری این تعداد کلمه به روش درست به صدها ساعت زمان نیاز دارد.

سوالی که شاید برای شما هم پیش بیاید این است که آیا این راه طولانی، میانبر ندارد؟

آیا میانبر وجود دارد؟

خوشبختانه جواب مثبت است. در مراحل آخر یادگیری زبان یاد می‌گیریم که چگونه به جای یادگیری ۱۲ هزار کلمه عمومی، با تخصصی کردن فرآیند یادگیری کلمات و انتخاب زمینه موردنظر خود، مسیر کوتاهتری را پیدا کنیم کنیم. به این ترتیب که اول مثلاً سه هزار کلمه رایج را یاد بگیریم بعد هر کس بسته به علاقه و تخصصی که دارد، مثلاً ۱۰۰۰ کلمه تخصصی مربوط به یک حوزه خاص – مانند روانشناسی یا پزشکی یا مکالمه- را پیدا کند و آنها را یاد بگیرد.

برای اینکار به کمک نرم‌افزارها و سایت‌هایی که وجود دارد، خود ما می‌توانیم کلمات تخصصی یک حوزه را استخراج کنیم. مثلاً می‌توانیم پنج کتاب اصلی مربوط به رشته پزشکی یا روانشناسی را به کمک یک نرم‌افزار تحلیل کنیم و کلمات رایج آن را استخراج کنیم. بعد کلمات عمومی را از این لیست خارج کنیم. چیزی که باقی می‌ماند، رایج ترین کلمات تخصصی این حوزه است. با یادگیری چند کلمه از این لیست، سطح پوشش و درصد فهم متون آن حوزه را به اندازه چند هزار کلمه افزایش می‌دهیم. در درس زیر، به شکل مصور و همراه با مثال واقعی آموزش داده‌ایم:

استخراج کلمات تخصصی زبان انگلیسی برای یک حوزه مشخص

لازم نیست کلمات انگلیسی بسیار زیادی را بلد باشیم

لازم است به این نکته هم توجه کنیم که همانطور که ما تمام کلمات زبان مادری خود را بلد نیستیم، حتی خود انگلیسی زبان‌ها هم معنی بسیاری از کلمات انگلیسی را نمی‌دانند. آن هم با وجود آنکه از کودکی حدود ۱۵۰۰۰ ساعت صرف یادگیری زبان کرده‌ایم و در بزرگسالی با خواندن کتاب و دیدن تلویزیون و … دایره کلمات خود را گسترش داده‌ایم.

بنابراین اگر هوشمندانه عمل کنیم و طبق مسیری که در این درس ترسیم شد، دایره کلمات خود را به اندازه کافی برسانیم، می‌توانیم به جای تمرکز روی کلمه ( که یکی از اشتباهات رایج است)، روی فعالیت‌های مهمتر و اثربخش‌تر کار کنیم.

کدام کلمات را یاد نگیریم؟

تا اینجا در مورد اینکه چه کلماتی را بهتر است یاد بگیریم صحبت کردیم. از هر صحبتی در این مورد، می‌توان جواب این سوال که چه سوالاتی را نباید یاد بگیریم را هم دریافت کرد.

اما بد نیست به دلیل اهمیت این موضوع، اشاره‌ای هم به این موضوع داشته باشیم.

وقتی می‌گوییم ۶۰۰۰ کلمه اول زبان انگلیسی، حدود ۹۰% درصد یک متن یا فیلم را پوشش می‌دهد، به این معنی است که با یاد گرفتن صدها هزار کلمه دیگر زبان انگلیسی (که در عمل کاری غیر ممکن است)، می‌توانیم این ده درصد باقیمانده را پوشش دهیم. به عبارتی یادگیری این صدها هزار کلمه دیگر، فایده بسیار کمی دارد.

بنابراین کلمات بسیار زیادی در زبان انگلیسی وجود دارد که بهتر است وقت و انرژی بسیار محدود خود را صرف آنها نکنیم. اما یادگیری این کلمات، یک مشکل دیگر هم دارد.

یک رمان معمولی، حدود صد هزار کلمه حجم دارد. کل این رمان با حدود ۵۰۰۰ کلمه نوشته می‌شود و حدود نصف این کلمات فقط یک بار در رمان تکرار می‌شوند. برای مثال، رمان Capitan Blood، ۱۱۵۸۷۹ کلمه حجم دارد و در آن از ۵۰۷۱ کلمه استفاده شده است. این نسبت، تقریباً در مورد هر متنی صادق است.

بنابراین اگر بار اول این کلمات را یاد بگیریم، فرصت دومی برای دیدن دوباره آن کلمه ودر نتیجه استفاده از آن کلمه یا مرور آن در متن وجود ندارد.

یکی از مهمترین مهارت‌های مورد نیاز یک زبان آموز توانایی تصمیم گیری برای یادگیری است: آیا این کلمه را الان یاد بگیرم یا نه؟

این را می‌توان به یادگیری یک قاعده گرامری یا هر نکته دیگری تعمیم داد.

تا اینجا در مورد این صحبت کردیم که چه تعداد کلمه و کدام کلمات را یاد بگیریم.

موضوع بعدی که مطرح می‌شود این است که این کلمات را چکونه یاد بگیریم. در درس بعد، این موضوع را بررسی خواهیم کرد:

چگونه کلمات زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

189 دیدگاه دربارهٔ «چند کلمه انگلیسی باید بلد باشیم؟»

  1. سلام دانیال عزیز
   قبل از هر چیز بهتره بگم که حفظ کلمه به تنهایی راه درستی برای یادگیریش نیست
   در واقع لازمه که کلمات رو به روش اصولی یعنی همراه با تلفظ صحیح، تصویر، تعریف انگلیسی و نمونه جمله یاد بگیریم
   و اینکه در کل دونستن کلمه به تنهایی کافی نیست
   و لازمه که گرامر پایه هم به خوبی بلد بود و در کنار این موارد تمرین ها و فعالیت هایی برای تقویت مهارت شنیدن، درک مطلب و ... انجام داد

  1. سلام صادق عزیز
   ببینید در عمل داشتن چنین لیست هایی از کلمات خیلی کاربردی و مفید نیست و ما هم کار روی اینهارو رو برای افزایش دایره واژگان پیشنهاد نمیکنیم
   و بهتره مثلا حدود ۳ یا ۴ هزار کلمه پایه رو که یاد گرفتیم ، به کمک دریافت ورودی های مختلف مثلا از کتاب، فیلم و سریال و .. دایره کلماتمون رو گسترش بدیم

 1. دوستان عزیز اصلا به تنهایی سراغ لغات نرید حتما یک دبیر خصوصی داشته باشید
  این کار بهترین توصیه یه که من بهتون میبیدم این کارو انجام حتما
  موفق باشید

 2. سلام سوالی داشتم واقعا خود انگلیسی زبانان همه این ۵۰۰۰۰۰ لغت رو بلد نیستند و کلا حداقل تا ۲۰۰۰۰ کلمه بلدن؟

  1. سلام ایلیا جان
   ما هم در فارسی صدها هزار کلمه داریم و قاعدتا تمام فارسی‌زبان‌ها تمام کلمات فارسی رو بلد نیستن.
   میتونی توی فرهنگ لغتهایی مثل معین یا دهخدا بگردی، ببینی که چقدر کلمات سخت و ناآشنا وجود داره. حتی میتونی کلماتی پیدا کنی که معلم ادبیات یا استاد ادبیات هم بلد نباشه.
   سطح سواد افراد مختلف با هم فرق داره. کسی که تمام عمرش کتاب نخونده قطعا سطح سواد و دایره لغاتش با یک استاد دانشگاه یا متخصص حوزه زبان فارسی یا انگلیسی قابل مقایسه نیست.
   مسئله برای ما مردم عادی کاربرد هستش. من اگه یه کلمه رو یه بار توی عمرم ببینم و دیگه نبینمش، میلی به یادگیری و استفاده اش ندارم. اما اگه یه کلمه ای باشه که ببینم توی حوزه کاریم یا اصلا توی فرهنگ عامه پراستفاده ست اما من بلد نیستم، سعی میکنم یاد بگیرم و استفاده کنم.
   از اونجایی که با عدد صحبت کردی، حس میکنم اعداد برات جالب باشن.
   تا سال ۲۰۱۳، در سایت testyourvocab حدود دو میلیون نفر تست دایره لغات انجام دادن.
   از این افراد این آمار به دست اومده:
   «بیشتر» انگلیسی‌زبان‌های بومی بزرگسال که در تست شرکت کرده بودن، دایره لغات شون چیزی بین ۲۰-۳۵ هزار کلمه بوده.
   «میانگین» انگلیسی‌زبان‌های بومی ۸ ساله که در تست شرکت کرده بودن، چیزی حدود ۱۰ هزار کلمه بلد بودن.
   «میانگین» انگلیسی‌زبان‌های بومی ۴ ساله که در تست شرکت کرده بودن، چیزی حدود ۵ هزار کلمه بلد بودن.
   در این لینکها میتونی توضیحات بیشتر رو بخونی. منبع چیزی اعداد بالا هم همین دوتا لینک هستن.
   Lexical facts
   How Many Words Does the Average Person Know?

 3. سلام
  آیا راهی هست کلمات پرکاربرد زبان‌های دیگه مثل عربی را به همین صورت پیدا کنیم؟
  از زحمات که برای تهیه مطالب کشیده‌اید خیلی ممنونم . خداوند پاداش خیرتان دهد.

  1. سلام ستاره عزیز
   پیشنهاد ما یادگیری ۲۰۰۰ کلمه رایج زبان انگلیسی است. پوشش این ۲۰۰۰ کلمه ۸۰ درصد است.
   ما این دو هزار کلمه را به همراه ۲۰ قاعده اصلی گرامر در یک دوره رایگان، در اختیار شما گذاشتیم.
   اطلاعات حساب کاربری شما برای ورود به دوره رایگان برای شما ایمیل شد.
   موفق باشید

 4. سلام....
  خسته نباشین
  من اگه بخوام ۱۲۰۰۰ یا ۴۳۰۰۰ واژه رو یادبگیرم باید از چه منبعی استفاده کنم؟؟؟
  شما چه منبعی پیشنهاد میدید؟؟؟

  1. سلام علی عزیز
   ما توصیه میکنیم برای افزایش دایره لغات، بعد از تسلط به ۲۰۰۰ کلمه رایج، کلمات بیشتر حتما به وسیله ورودی قابل فهم جذاب یاد گرفته بشه
   زمان گذاشتن روی لیست ۱۲۰۰۰ یا ۴۳۰۰۰ واژه اصلا کار منطقی نیست.
   در این نوشته این موضوع رو دقیقتر توضیح دادیم:
   ورودی قابل فهم برای یادگیری زبان

  1. سلام علی عزیز
   قطعا بین لیست کلماتی که ما در این نوشته اشاره کردیم و کلمات مورد نیاز برای کنکور همپوشانی وجود داره اما با توجه به منابع تخصصی کنکور بهتره از کلماتی که در این منابع معرفی شده، استفاده کنید.

 5. شما برای تسلط نسبتا کامل (۹۵%)، از آموختن حدود ۱۲ هزار لغت صحبت کردید. در اینجا ما فقط جدول ۵۰۰۰ لغت پر کاربر رو داریم. اگه بخواهیم بقیه (بیشتر از ۵۰۰۰ لغت) رو تهیه کنیم چه مرجعی رو معرفی میکنید؟

  1. برداشت اولیه ای که ممکنه از این اطلاعات داشته باشیم اینه که باید بریم این ۱۲ هزار رو یاد بگیریم. اما یادگیری کلمات از روی لیستهای این چنینی مخصوصا بعد از سطح ۳-۴ هزار کلمه عملی نیست. باید با خواندن و شنیدن و دیدن (کتاب و فیلم و ...) کم کم این دایره کلمات رو بالا ببرید.

   1. ممنون از پاسخگویی شما. هدف من خوندن یا یادگرفتن ۱۲ هزار لغت نیست. بیشتر کنجکاو بودن که این لغات رو ببینم و یه مقایسه ای داشته باشم با لغاتی که بلدم تا ببینم چقدر هنوز راه مونده تا به ۹۵ درصد برسم. گرچه میدونم همه راه دونستن این لغات نیست.

  1. سلام آقای رضا وقت بخیر..من از برنامه ی ترجمه گر استفاده میکنم..واقعا عالیه..هر لغتی رو که بخوای به فارسی تایپ میکنی و به انگلیسی یاد میگیری..goodbye

 6. سلام
  من مدتی پیش تصمیم گرفتم از لتس گو شروع به یادگیری کنم با اینکه سطح من کمی بالاتر از لتس گو است.
  تک تک لغات رو در نرم افزار جعبه لایتر نوشتم.
  الان که سه جلد اول رو بررسی کردم دیدم حدود ۵۰۰ لغت دارند جمعا.
  قطعا کلا دوره به حدود ۱۰۰۰ کلمه خواهد رسید.

  این تعداد لغات رو در قالب متن یاد گرفتم خیلی ساده و راحت. و خیلی از انها به همراه تصویر هستند.
  به نظر شما این تعداد کلمه جز کلمات پرکاربرد هستند؟
  این روش رو چطور ارزیابی می کنید؟

  1. سلام محمد عزیز
   راستش برای اینکه بتونیم به سوالتون جواب بدیم باید این هزار کلمه ای که گفتید رو بررسی کنیم که خوب کار سختیه و الان امکانشو نداریم

 7. با سلام
  ممنون بابت زحمات بی کران شما برای سایت من دانش آموز کنکوری هستم ممنون میشم راهنمایم کنید چطور جملات رو معنی کنم دایره لغاتم هم بد نیست اما تو ترجمه جمله مشکل دارم
  ۶۰۰لغت اساسی هم عالی بود
  ممنون

  1. سلام علی عزیز،
   در اصل سوال شما اینه که چطوری زبان و به طور مشخص مهارت خواندن و درک مطلبم به سطح خوبی برسه.
   سوال خیلی مفصلی هست و نیاز به اصول و تمرینات و کارهای خاصی داره
   مشخص ترین اونها اینه که به روش درست، کلمات کافی (مثلا ۳۰۰۰ کلمه رایج و هزار کلمه تخصصی حوزه موردنظرتون) رو یاد بگیرید
   گرامر کافی (مثلا سطح متوسط) رو بدونید
   و به اندازه کافی هم مطلب بخونید تا بتونید این آموخته ها رو به کار بگیرید
   البته این توضیحات خیلی مختصر و نادقیق هستن
   برای توضیح دقیقتر و کاملتر نیاز به توضیحات خیلی خیلی بیشتری هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *